Te Rūnanga Nui

Home / Te Rūnanga Nui
I karangahia he hui ā-motu kia tū ki Kaiwhāiki i te awa o Whanganui, nā Uru Gardiner te reo karanga. I tū te hui i te marama o Poutūterangi, 1993. I tae te katoa o ngā whānau kura kaupapa Māori o taua wā. Nā taua hui i whakatū Te Rūnanga Nui o Ngā Kura Kaupapa Māori o Aotearoa.

Te Rūnanga Nui o Ngā Kaupapa Māori o Aotearoa

Ko Tā Pita Sharples KNZM CBE te tumuaki tuatahi. I whakatauria kia waru ngā rohe o te motu, ā, i whai wāhi ngā kura katoa ki te whiriwhiri ko wai ngā māngai ka noho ki Te Rūnanga Whāiti. I whakatauria ko Te Rūnanga Nui nei te kaitiaki o te kaupapa o te kura kaupapa Māori. I whakatauria, ko Te Aho Matua taua kaupapa matua. I whakatauria hoki me riro i Te Rūnanga Nui te mana whakahaere o ngā kura kaupapa – kia kaua e noho taua mana ki te kāwanatanga.

Ko Te Rūnanga Nui te ingoa whakarāpopoto o Te Rūnanga Nui o Ngā Kura Kaupapa Māori o Aotearoa.

Ko Tākuta Cathy Dewes ONZM te Tumuaki i tēnei wā.

TKKM o Hoani Waititi Marae – Whakatuwheratanga 1985

Tākuta Cathy Dewes ONZM  /  Tā Pita Sharples KNZM CBE

Te Rūnanga Whāiti

Ia tau, ia tau i te hui ā-tau o Te Rūnanga Nui ka whakatauria e ngā whānau Kura Kaupapa Māori he māngai mō tō rātou rohe. I tēnei wā, e whitu ngā rohe. Ka whiriwhiritia e ngā whānau te Tūmuaki me ngā māngai mōtuhake i te hui ā-tau.

E whaia nei ko ngā rohe me ngā māngai o Te Rūnanga Whāiti o te wā nei.

Tumuaki – Dr. Cathy Dewes ONZM

Kaitakawaenga – Hohepa Campbell

Māngai ā-rohe

 

Te Hiku Hemi Epiha
Tāmaki Makaurau Lucy Te Moana
Te Puku Hera Smith
Te Tai Rāwhiti Gerry Heeney
Taranaki Moana Kake Tuffley
Te Matau-a-Māui Vicki Peni
Te Upoko Ana Tapiata
Te Waka Tahu Paki

Tari Matua

 

Kaihono Mahinarangi Maika

Ngā mema motuhake o te Te Rūnanga Whāiti

 

Māngai Motuhake Arni Wainui
Māngai Motuhake Arapine Walker
Māngai Motuhake Rawiri Wright
Māngai Motuhake Dianne Pomare

Te Aho Tātairangi

 

Pou Te Aho Tātairangi Brian Paewai

Tari Tautoko

 

Kaihono Deb Nathan

Whakangūngū Kaiako

 

Pouhono ā-motu Bab Walker bab@nullrunanga.co.nz 
Kaitautoko Tari Manurere McGarvey manurere@nullrunanga.co.nz 

Pouarahi ā-rohe  

Te Tai Tokerau 

Deb Nathan Deb@nullrunanga.co.nz 

Pouarahi ā-rohe 

Tamaki/Te Puku 

Paretoroa Tapiata Pare@nullrunanga.co.nz 

Pouarahi ā-rohe 

Te Tai Rawhiti 

Makere Henare Makere@nullrunanga.co.nz 

Pouarahi ā-rohe 

Te Matau ā Maui 

Brian Paewai Brian@nullrunanga.co.nz

Pouarahi ā-rohe 

Te Upoko/ Kāhui Mounga

Leanne Clayton Leanne@nullrunanga.co.nz 

Pouarahi ā-rohe 

Te Waka 

Tahu Paki Tahu@nullrunanga.co.nz 

Ngā Kura Kaupapa Māori o Aotearoa